Харківський вчений став героєм мультфільму

З Харковом пов’язана доля багатьох вчених зі світовим ім’ям. Так, в Харківській області народився нобелівський лауреат Ілля Мечников, в Харкові працювали економіст Семен Коваль, фізик Лев Ландау, математик Олексій Погорєлов і багато інших. Далі розповідає «Харків’янка».

А ось про одного з найдивовижніших вчених ХХ століття мало знають не тільки в Україні, а й навіть в самому Харкові. 19 листопада 1922 року в містечку Південний, що недалеко від Харкова, народився Юрій Кнорозов. Через тридцять років йому буде призначено зробити одне з найважливіших відкриттів в історії людства.

Сотні років кращі вчені Європи та Америки намагалися розшифрувати мову південноамериканського племені майя. Але все було марно, поки за цю головоломку не взявся співробітник ленінградського музею етнографії Юрій Кнорозов. Він, не виходячи зі свого кабінету, зумів встановити фонетичне читання ієрогліфів древнього індійського племені. На захисті кандидатської дисертації радянські вчені були настільки шоковані відкриттям вченого, що привласнили йому ступінь доктора наук.

Про розшифровку писемності майя незабаром дізнався весь світ, але ось побувати на батьківщині майя вченому вдалося лише в 1990 році. Цілих сорок років Кнорозов був невиїзним. Через дев’ять років Юрія Валентиновича не стало. У Мексиці йому встановлено два пам’ятники – в Канкуні і Меріді.

У 2018 році в день його народження креативне агентство «Green Penguin» презентувало першу серію мультсеріалу «Книга-подорож. Україна”. Творці анімаційної картини намагалися якомога достовірніше показати життя людини, без екшену і без діснєєвськой історії. Серія отримала назву «Код Кнорозова». У мультфільмі про життя і відкритті харківського вченого розповідається від першої особи.

До речі, друга серія мультсеріалу також буде присвячена нашому земляку, точніше землячці. Героїнею «Книга-подорож. Україна» стане модельєр Варвара Каринська, яка отримала в 1948 році «Оскара» за костюми до фільму« Жанна Д’Арк».