Як стати щасливою – поради психологів харків’янкам

Пам’ятаєте знамените рубаї Омара Хаяма?

«В одне вікно дивились двоє.

Один побачив дощ і бруд,

а другий – крон зелених гру,

блакитне небо і весну.

В одне вікно дивились двоє»

Переклад Петра Скорука – у минулому адвоката, випускника Харківського юридичного інституту, а наразі українського поета та письменника, члена Національної спілки журналістів України.

Психологи стверджують, що наше світосприйняття – це основа, на якій будується життя. Тому неможна зробити людину щасливою, стати такою може лише вона сама.

Але як опанувати це мистецтво? І чи можливо навчитися жити щасливо, коли ти вже давно доросла жінка із сталими звичками та поглядами на світ? Звичайно, можна, але саме зі зміни цих звичок і треба починати. Далі на kharkovchanka.com.ua.

Що не дає нам бути щасливими

Кажуть, що звичка – це друга натура. З цим важко не погодитися, але на шляху до щастя деяких з них варто позбутися.

  1. Звичка порівнювати себе з іншими.

Ми живемо в суспільстві, тому нам дуже важливо мати певні орієнтири, стандарти, що дозволять нормально співіснувати з оточуючими. Але іноді такі порівняння починають заважати людині жити. Вона або постійно засуджує інших, відчуває себе кращою за оточуючих, або недооцінює себе і почувається такою, що геть не відповідає існуючим стандартам.

Насправді, більшість правил є надуманими, а їх значення – занадто перебільшеним. Світ нейтральний, і всі події в ньому є також нейтральними. А хорошими чи поганими їх робимо ми самі. І нехай це звучить досить банально, але якщо ви відчуваєте потребу порівнювати себе з кимось, то:

  • по-перше, оцінюйте не себе, а свої досягнення чи здобутки;
  • по-друге, порівнюйте їх не із здобутками інших, а з власними – тільки так ви побачите прогрес.
  1. Звичка триматися за минуле.

Фокусування на подіях, що вже минули, призводить до втечі від реального життя. Людині починає здаватися, що все цінне, важливе, яскраве вже позаду. Але ж єдиний спосіб жити – це відчувати себе тут і зараз, а також не відмовлятися від задоволення мріяти – щиро та по-справжньому, як у дитинстві.

  1. Звичка тримати все під контролем.

Гіперконтроль – це один із захисних механізмів психіки, що створює уявну картинку, ніби ви можете на все впливати. На якийсь час хибне відчуття контролю заспокоює і навіть може дати невеличкий перепочинок, аби потім почати діяти. Але в довгостроковій перспективі намагання контролювати геть усе виснажує психіку і забирає в жінки останні сили.

Тому лишить проблеми інших їм самим, а в будь-якій незрозумілій ситуації намагайтеся фокусуватися лише на собі та займатися справами, які дійсно від вас залежать.

  1. Звичка відчувати провину або шукати винуватців.

Кажуть, усі люди поділяються на два типи. Перші, коли їм наступлять на ногу, починають вибачатися, а другі – кричати «Куди ти лізеш?». З якої категорії ви?

Пошук винного – це гра, в яку можна бавитися все життя і навіть не помітити, як воно мине. Щоб вийти з цієї гри, достатньо слово «вина» замінити на «відповідальність». Бо відчуття провини забирає сили і робить людину нещасною, а відчуття власної відповідальності, навпаки, підсилює і допомагає виходити навіть з найскладніших ситуацій.

  1. Звичка постійно критикувати та скаржитися.

Можливо, ви чули відомий афоризм польського поета та прозаїка Юліана Тувіма про те, що егоїст – це той, хто дбає про себе більше, ніж про мене? Так ось, скарги і критика – це претензії до людей та світу за те, що вони не відповідають нашим очікуванням. Але власні очікування – це повністю наша відповідальність.

Якщо вам хтось чи щось не подобається, то замість того, аби скаржитися чи критикувати, просто пошукайте відповіді на питання:

  • А яке мені до цього діло?
  • Чому я з цього приводу переймаюся?
  • Це дійсно якось напряму впливає на моє життя?

Дуже простий прийом, але він справді працює.

Кілька дієвих психологічних порад

Ви вже зрозуміли, що позбавитися перелічених вище звичок – це вже перший та основний крок до того, аби стати щасливою жінкою та змінити свій спосіб мислення з негативного на позитивний. Але є кілька додаткових прийомів, що також стануть вам у нагоді на цьому шляху.

Дитячий та сімейний психолог з Харкова Дар’я Агапова рекомендує прямо зараз зробити 4 простих кроки до щастя.

  • Перестаньте жити відкладеним життям і почніть цінувати те, що вже маєте.
  • Займайтеся тим, що любите.
  • Знаходьте приводи для радості в дрібницях.
  • Поставте перед собою завдання бути щасливою та прибрати усі перепони на цьому шляху.

Дар’я Агапова стверджує, що немає сенсу прив’язувати очікування щастя до якихось подій чи обставин. Мінус 5 кг на вагах або наявність наукового ступеня точно не зроблять вас щасливою. Просто змінюйте фокус уваги на позитивні моменти і робіть те, що ви дійсно любите, і побачите, як швидко ваш світ зміниться на краще.

Ще один харківський психолог Максим Жидко вважає компасом, що вказує, де шукати щастя, зацікавленість. Тобто коли людині щось цікаво робити,  тоді і з’являється та сама магія, завдяки якій вона починає почуватися щасливою. Про щось схоже колись написав Ван Гог: «Я часто, хоч і не щодня, буваю казково багатим – не грошима, а тим, що знаходжу у своїй роботі щось таке, чому можу присвятити душу і серце, що надихає мене і надає сенсу моєму життю».

Але для того, щоб відчути інтерес, за словами Максима Жидка, важливо виконати ще дві умови – навчитися відчувати любов та вдячність. Джерело нещастя – наші фантазії, що не справджуються, намагання зробити все і всіх такими, як це бачимо ми. А коли людина приймає світ навколо себе з любов’ю та вдячна за все, що має, вона починає жити в реальності та стає щасливою.

«Ти хочеш бути правою чи щасливою?»

Це питання, з якого має сенс починати будь-яке спілкування з оточуючими. Дуже часто в гонитві за власною правотою ми ламаємо відносини з важливими для нас людьми. Іноді друзі розходяться по життю, сім’ї руйнуються, а ми з часом навіть не можемо згадати, що саме стало поштовхом до розриву. А скоріше за все це було саме бажання бути правим.

Людина – створіння соціальне, і для кожного з нас зв’язки з іншими дуже важливі, а для жінок особливо. Бо, як колись давно написав відомий письменник Антуан де Сент-Екзюпері, єдиною справжньою розкішшю є розкіш людського спілкування.

Тому частіше задавайтеся питанням, що для вас важливіше – власна правота чи щастя. І тоді більшість конфліктів будуть вирішені в найкращий спосіб або навіть не виникнуть.

Фокус на свої емоції, відчуття в тілі та бажання

Щоб бути щасливою, треба бути в мирі із самою собою. Як це не дивно, але більшість людей майже зовсім нічого не знають про себе. Бо життя – це не речі і не події, а наші відчуття та емоції. Як можна дізнатися, що приносить вам радість, якщо ви не зовсім розумієте, що це таке? Для налагодження контакту із найголовнішою людиною (себто із самою собою) важливо уважно ставитися до своїх почуттів, поважати потреби тіла та здійснювати власні бажання.

Емоції

Краще пізнати себе допоможе ведення щоденника. Взагалі психологи вважають щоденне записування власних думок та почуттів одним з інструментів психотерапії. Почати можна хоча б з кількох рядків, але щодня. Виділіть для себе лише кілька хвилин на день (повірте, ви на це заслуговуєте), лишіться наодинці і почніть писати. Протягом відведеного часу записуйте будь-які думки, що приходять вам в голову. Згодом ви помітите, наскільки легше стає розуму після таких сеансів.

Контакт із тілом

Щоб більше відчути своє тіло, почніть фізичні тренування. Краще, якщо це буде щось на кшталт йоги, стретчинга чи пілатеса. У Харкові майже в кожному мікрорайоні можна знайти відповідну студію. Також добре впливають на емоційні процеси заняття з плавання, до речі, наш дельфінарій пропонує навіть терапевтичні заняття в басейні з дельфінами.

Ще один чудовий спосіб насолодитися природою та спілкуванням із самою собою – це прогулянки на свіжому повітрі. Для тих, хто хоче поєднати прогулянку з помірними фізичними тренуваннями, можна рекомендувати скандинавську ходьбу. Спортивні групи займаються у всіх найбільших парках міста – у лісопарку, парку імені Горького, саду Шевченка, Ботанічному саду та інших.

Втілюйте свої бажання в реальність

Кожного разу, коли відчуваєте смуток чи роздратування, питайте себе – а чого я зараз хочу? Якщо у вас налагоджено контакт з емоціями та тілом, відповідь швидко надійде ніби сама по собі. Не ігноруйте свої бажання. Звісно, іноді втілити їх миттєво не виходить. Але придивіться, можливо, за бажанням поїхати до Парижа ховається лише прагнення нових яскравих емоцій, які ви можете легко отримати під час перегляду фільму вдома.

І що б не сталося в житті, пам’ятайте, буває так, що ми не можемо змінити обставини, але ми завжди можемо обрати своє ставлення до них. У цьому й полягає головний секрет щастя – просто обрати бути щасливою.

.,.,.,.